כוחה של מילה

טיפול בכתיבה – כתיבה תרפיה

כוחה של מילה, אין כמו דף ריק לנפש עמוסה. כתיבה טיפולית וביבליותרפיה

כתיבה אינטואיטיבית מאפשרת לאדם שעבר משבר, קושי או כאב וסבל, לכתוב עצמו מחדש וכך למעשה לקושי עבד את המצב ולייצר תחושה של שליטה באירוע. כאשר אנחנו כותבים אנחנו מייצרים נרטיב סיפורי חדש

רבים המחקרים המדברים על הריפוי שבכתיבה. 

כמה היבטים על כוחות הריפוי בכתיבה 

היכולת לייצא החוצה מחשבות, רגשות, קשיים, פחדים, חרדות, לבטא אותם על הנייר מאפשרת לנו לעבד מחדש ולעשות סדר במחשבות ובדפוסי החשיבה כמו גם לבטא את הרגש- ביטוי הרגש והוצאתו החוצה הוא אחד הדברים החשובים ביותר עבור הבריאות הנפשית. ללא ביטוי זה, כשאנו מפנימים את הכעס או הרגש המקנן בנו, כשאנו מדחיקים, אנו עשויים לשלם מחיר של פגיעה בעצמנו שיכולה לבוא ביטוי באופנים שונים (התפרצויות זעם, חרדה, דיכאון וכו'…)

בכתיבה אינטואיטיבית אין צורך לספר סיפור מובנה או למחוק. אין סינון ואין כל שיפוט של טקסט. הכתיבה נועדה כדי לאפשר לנו להוציא את כל הקולות המקננים בלא מודע שלנו. הכתיבה האינטואיטיבית מיוחדת בכך שהיא מאפשרת לנו להבחין גם בקולות ומחשבות או דפוסים שלא גילינו עד כה ולא ידענו על קיומם, דרך הוצאת המשפט הראשון שעולה בראשנו, מאפשרת לנו להבין מה קנן אצלנו והריפוי מתרחש מיד בעת הכתיבה עצמה. 

כתיבה אינטואיטיבית מיועדת לכל אדם, גם לאלו שאינם כותבים דרך טבע, או כאלו שכותבים לעצמם. מנחי תרפיה בכתיבה ומטפלים בכתיבה, יודעים לנווט את האדם לנושא המטריד אותו דרך תרגילי כתיבה בהתאם לבקשת הלקוח/ה. 

כתיבה היא דרך האפקטיבית ביותר להתמודדות עם חרדה, חרדה חברתית וטראומות עבר. מבני שירה כמו שירה ב"מבנה פנטום" או כתיבה של סיפור בריחוק ובניית דמות וזהות אחרת, מאפשרים לנו לעבד את הטראומה בדרך בטוחה וזהירה ללא ההכרח לחזור אחורה לטראומה עצמה, אלא למעשה לייצר סיפור חדש שהוא עיבוד של זיכרון או אמונה ולא החוויה עצמה.  בכתיבה אנו יכולים לתת קול וביטוי לחרדה ולמצב הרוח, מנחה או מטפל מיומן בכתיבה טיפולית, יכול לעזור בהכוונה לכתיבה שמאפשרת "הארת" כל הזוויות והחלקים גם אלו הציליים יחד עם זאת גם הדגשת החלקים המוארים והטובים והקולות המחזקים שבנו – עתים סמויים מעיננו, מאחר ומוחנו רגיל לחשוב אוטומטית על תסריטים ותרחישים שיכולים לייצר חרדות ודיכאון – דרך הכתיבה אנו יכולים ללמוד לכתוב לעצמנו גם סיפור מרפא ולהתבונן בסיפורי העבר שלנו לא כסיפור אחד ליניארי שחוזר על עצמו אלא לחזק גם את הסיפורים המיטיבים בחיינו והחלקים המוארים שאנו מתקשים להגיע אליהם לבד.

קראו עוד על כוחות הריפוי בכתיבה אינטואיטיבית