קארל גוסטב יונג, היה למעשה בין הראשונים שהבינו את חשיבות הריפוי שבטיפול באמצעות סמלים, דמיון, אסוציאציות, סימבול ומטפורות. לפי יונג, הלא מודע שלנו אינו מתקשר במילים אלא מתבטא בעיקר בסמלים וקולות פנימיים.

עבודה עם קלפים טיפוליים מאפשרת לתכנים העולים מהלא מודע לעלות ולייצר תובנות חדשות באמצעים ויזואליים והשלכתיים

הטיפול מאפשר העלאת תכנים והבנתם באמצעות התכנים שמציעים הקלפים

טיפול בקלפים, קלפים טיפוליים, קלפים מטפוריים

הקלפים מבוססים בחלקם על ארכיטיפים יונגיאנים וחלקם הגדול נבנה על ידי פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים ומותאם אישית לטיפול וליווי משברי חיים.

טיפול באמצעות מטאפורות עוקף את המודע ומכוון הישיר אל הלא מודע, לחוויות רגשיות לא מודעות, האסוציאציות העולות בקלפים הטיפוליים כמו גם בכתיבה טיפולית, מאפשרים לנו להשתחרר ממגבלות ודפוסים חוזרים, לייצר סיפור חדש באמצעות חיזוק בכתיבה, בקלפים ובאמצעים מטאפורים נוספים כמו וויס דיאלוג למשל, כאשר המטפל אינו מפרש את המטאפורה אלא נמצא בעמדת מאזין אקטיבי שיכול לכוון באמצעות שאלות לנקודות חשובות.

בקלפים הטיפוליים בעל הקלף הוא בעל הידע. רק ללקוח או המטופל יש הזכות לפרש את הקלף ולייצר אסוציאציות מתוך עולמו הפנימי. תגובות אסוציאטיביות לקלפים יכולות לעורר חלקים וקולות שונים שנחסמו בעבר ודרך המטאפורות והדימויים להבין את עולמו הפנימי ולשנות את הסיפור שבו הוא מאמין.

קלפים טיפוליים, טיפול בקלפים

בניגוד למה שמקובל לחשוב, נפשנו חושבת בתמונות ולא במילים. לדמיון אמר פעם איינשטיין אין גבולות. דרך הקלפים אנו יכולים להעזר בדמיון ובאסוציאציוצת שונות כדי להבין מהו הסיפור שאנו מספרים לעצמנו כל חיינו – מדוע הוא גורם לנו סבל ואף למצוא סיפורים אלטרנטיביים שונים שיכולים לשנות את האמונות הפנימיות שלנו – לחזקם, להעצימם ולספרם שוב ושוב כדי להטמיעם בתוכנו. הקלפים מצויינים גם לטיפול זוגי וגם בקבוצה בעלת גוון טיפולי.

הטיפול בקלפים כמו גם בכתיבה נחשב לאחד הבטוחים שיש מאחר והשימוש במטפורה מאפשר לאדם להתרחק מעט מה"אני" למה שמוצג בקלף או בכתיבה ולחזור אליו ללא חשש מרה טראומטיזציה של סיפורי עבר, ולהרגיש בטוח מישירות שיכולה לחשוף כאב ללא הגנות מספקות.

דוגמאות לטיפול בקלפים: עבודה על דימוי עצמי (אני כפי שאני מכיר את עצמי על ידי בחירת קלף מייצג, אני כפי שאחרים מכירים אותי, על ידי בחירת קלף מייצג, אני כפי שאחרים לא מכירים אותי ואני כפי שהייתי רוצה שיכירו אותי.

עבודה על מערכות יחסים, הורות, ילדות, פחדים, רגשות, מציאת כוחות פנימיים ועוד.

כל פרשנות וכל אסוציאציה היא נכונה, אין פרשנות בקלף שאינה נכונה ואין אפשרות לטעות. כמובן שכאן לא מדובר בטארוט או בקלפים המנסים לנבא פוטנציאל לעתיד, אלא בקלפי טיפול שמתמקדים בהיבטים הנפשיים בחייו של האדם כאן ועכשיו וביכולות והחוזקות שלו לברוא לעצמו סיפור חדש וטוב יותר מזה שהוא מספר לעצמו כרגע.

חוקרים רבים מדברים על היכולת של המטאפורה לרפא. בשיטות הטיפול והאימון החדשות כמו ב NLP וגשטאלט – משתמשים במטאפורות באופן קבוע כדי לעזור ללקוחות להגיע לתובנות ולייצר בדמיונם את אותו סיפור אותו הם מבקשים לספר לעצמם ולהטמיעו בתת המודע.

צרי קשר - שיר שוורץ
%d בלוגרים אהבו את זה: