הוקוס פוקוס ואין כאב? התמודדות עם רגשות

כשנאמר ל"לואיז היי" כי נשאר לה זמן קצוב לחיות, חייכה בנימוס. אבל סירבה לאמץ לעצמנו את הסיפור המורבידי שכתבו הרופאים עבורה

(היי כידוע חייתה עד גיל מופלג והפכה לכוהנת הריפוי העצמי).

תארו לכם שאתם הולכים לרופא המשפחה כשאם חשים בצינון קל.

הרופא בודק אתכם וטוען שאתם חולים מאוד מתחיל למנות בזה אחר זה את כל הסימפטומים שיש לכם – מה יקרה לכם אחרי הביקור?

סביר להניח שתתחילו להרגיש את כל הסימפטומים שהרופא מנה ועדיין לא הרגשתם לפני הבדיקה.

סביר שתרוצו מיד למיטה. מחלה מיד מתקשרת לשכיבה במיטה, כאבים וסבלהאם תינוק שמבקש תשומת לב וקירבה עשוי להסתפק במוצץ שישתיק אותו לרגע ואת בקשותיו רק כדי לתת להוריו רגע של שקט? את מי משקיט באמת המוצץ הזה? את התינוק או את ההורים שמבקשים שקט?

משך שנים אנו מנסים להעלים את הכאב במלחמת חורמה מבלי לחשוב על אפשרות שמטרתו של כאב פיזי או רגשי, לבקש אותנו לשים לב לאותו מקום שדורש תשומת לב כרגע.

נסיון להעלים כאב יכול לעזור רגעית ולהקל מאוד, אני לא נגד נסיון כזה כשאדם נמצא באפיסת כוחות או בסכנת חיים, 
יחד עם זאת אני מאמינה שזה צריך להיות מאוד מדוד, שקול,זהיר ומותנה בזמן.


תמונה: ילד מתוק וקטן כבן שנתיים שלא יודע לדבר עדיין כל כך טוב, משתטח על הרצפה ורוקע בכעס עם האגרופים.

אם 1: מספיק עם זה יונתן. קום מיד מהרצפה.

אם 2: אם תמשיך כך אני פשוט אתעלם ממך עד שתרגע

אם 3: אני יודעת ומבינה. אני רואה כמה אתה כועס. אני כל כך מבינה אותך. זה באמת כל כך כואב ומתסכל מה שאתה מרגיש עכשיו.

בהנחה שהכאב (פיזי או רגשי) הוא אותו ילדון קטן ומתוק שרוקע על הרצפה כי אינו יכול לדבר, איזו מהאמהות לדעתכם הייתה מצליחה באמת להרגיע ולהפחית את העומס?

באיזו אם ארכיטיפית.הייתם בוחרים כדי להרגיע ולהכיל את הרגש שלכם?

התמודדות גברים ונשים עם גירושין

אז מי סובל יותר אחרי גירושין או פרידה? גברים או נשים? ברחבי הרשת ניתן למצוא מחקרים שונים ובכולם סברה אחרת. האמת היא שאין אמת. כולנו סובלים, גברים ונשים, יחד עם זאת מחקרים מצאו כי דרכי ה התמודדות של גברים ונשים לאחר גירושין או פרידה מאוד שונים.

כיצד נשים מתמודדות עם גירושין או פרידה?

לנשים יותר קל  להביע את עצמן רגשית והן יותר וראבליות, לכן לרובן יש מעגל תמיכה גדול יותר. יש להן חברות תומכות ומכילות, קל להן להביע רגשות ולכאוב בקול, להביע את הכאב ולבכות את אבדנן. השיתוף והתמיכה בכאב מקלה מאוד ומאפשרת לנשים להתמודד טוב יותר עם הרגשות הקשים שעולים בהן.

יחד עם זאת, העול  קשה מנשוא. במידה והאם היא המשמורנית, היא צריכה לא רק להתמודד עם הקשיים הרגשי ים של עצמה, והבעיות הכלכליות הקשות שנוצרו עקב הגירושין, אלא גם עם אלו של ילדיה. נשים המטופלות בילדים קטנים, יתקשו יותר להיכנס לזוגיות חדשה, לרוב הן כל כך עסוקות לפרנס ולשרוד, שאין להן זמן להתפנות לקשר חדש או להתבוננות מחודשת בעצמן ולעבד את עברן.

כיצד גברים מתמודדים עם גירושין או פרידה?

במידה והאישה היא זו שנמצאת רוב הזמן עם הילדים – הגברים הגרושים  מוצאים עצמם מאבדים גם את הקשר היומיומי עם   ילדיהם. הכאב על האבדן לעיתים קשה מנשוא, אבל לרוב לגברים אין מעגלי תמיכה רגשיים.

לחלק גדול מהגברים עדיין מאוד קשה להביע רגש,  כאב ואפילו לבקש עזרה. רובם חונכו שזה "לא גברי" לקבל תמיכה או להביע כאב בקול. הם שתוקים ושותקים את כאבם חרישית. המשפט גם הגברים בוכים בלילה, לא נולד יש מאין. הוא לגמרי נכון. הם בוכים, אבל בתוכם ונושאים את הכאב בפנים ולכן מתקשים יותר להתמודד עם הקושי.

העובדה שגברים נשארים  כאמור לרוב כמעט ללא מעגלי תמיכה וסיוע, גורם לחלקם למהר להיכנס לקשרים חדשים ולמצוא אישה חדשה כדי לנסות לשכך את הכאב ולשקם את האגו, בעיקר במידה והם לא היו אלו שבחרו לס ים את הקשר.

הקשים הכלכלים של גברים גרושים קשים לא פחות. פעמים רבות הבית שהיה נמכר והם מוצאים עצמם מתגוררים בחדרון קטן בניגוד לבית שהיה להם קודם.

אז למי יותר קשה? אין תשובה חד משמעית לשאלה הזו. גירושין ופרידה היא טראומה ושבר גדול לשני המינים.  וכמובן – לילדים.