פורסם ב עזרים לכותבים

טיפים

   

   

 

                                                             

      הכינו לעצמכם תמיד פנקס רעיונות שישכון אצלכם בתיק, וילווה אתכם לכל מקום שתלכו. המוזה כפי שכבר ציינו, נוטה "לתקוף" דווקא במקומות הכי לא צפויים  כמו  בראיון עבודה, לפני השינה, מסיבה רועשת, מפגש משפחתי. הפנקס צריך להיות זמין תמיד ולידכם תמיד כדי שכשיגיעו סוף סוף המשפטים הנכונים המיוחלים לראשכם, לא תפספסו.

     %d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

     לפעמים כמו שכבר כתבנו בדפים אחרים וכאן נדגיש זאת שוב, כדאי לתת לסיפור לנוח קצת ולנוח ממנו. שבו בבית קפה, צאו להצגה טובה, הפגשו עם חברים והשתדלו לא  לחשוב על הסיפור לתקופת מה. ייתכן שדווקא אז פתאום יבזיק רעיון הפלא ויקדם את עבודתכם.

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

      קיימים מקרים בהם צריך להניח לסיפור לתקופה יותר ארוכה של חודשים ואף שנים, אם הסיפור גורם לכם סבל של ממש, עזבו אותו , הניחו לו ונסו לכתוב דברים אחרים: שירים, סיפורים קצרים. חיזרו לסיפור רק אחרי תקופה בה תנוחו ממנו ותהיו בטוחים שכעת אתם מסוגלים להתמודד איתו בלי להרגיש שהוא מתאכזר אליכם.

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

  

      סיעור מוחות וכתיבה אוטומטית, כפי שכבר כתבנו יכולים לעזור. שבו עם דפים וכתבו כל מה שעולה על דעתכם בלי לצנזר ובלי לבקר את עצמכם.

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

   

     תנו לחברים, אוטוריטות בתחום ואנשים עליהם אתם סומכים ומעריכים את דעתם, את כתב היד שלכם. ייתכן שיוכלו לעזור או להציע הצעות. אך בשום פנים ואופן  אל תתנו את כתב היד לאנשים ביקורתיים מדי שיכולים להרוס לכם את האמביציה ולהרחיק את המוזה, וכמו שכבר כתבנו, נסו לא להתפאר בסיפור יותר מדי, שלא ימאס עליכם ועל האחרים.

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

    

      צאו לרחוב, דברו עם אנשים. כמעט כל יום קורים סיפורים קטנים ברחוב, דברים שאתם עוברים עליהם בלי לשים לב. תתפלאו אבל גם הסבר של איזו גברת איך להגיע לארלוזרוב, יכול לזרוק לכם פתאום איזו עצם או סיפור חדש על נניח, אישה שמחפשת רחוב שלא קיים (סתם רעיון).

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

    

    צאו החוצה וחפשו את גיבורי הסיפור שלכם בין האנשים שתראו ברחוב, בים, בעבודה, במסיבה. כמובן שאתם לא צריכים לגשת אליהם ולומר להם משהו כמו: "אהלן מוטי, אתה תקוע לי בסיפור". אבל מאוד ייתכן שמעשיהם יהוו קה חוט להשראה המיוחלת.

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

   

     קחו לכם ספר ממדף הספרים, פיתחו אותו בעמוד מקרי וקראו משפט ממנו תוכלו   להמשיך הלאה. אין כאן פלגיאט כי המשפט רק שימש לכם השראה, לא כתבתם אותו ולא גנבתם כלום! תוכלו לעשות זאת גם עם מוסיקה אהובה עליכם ואפילו… התנ"ך

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

  

     רעיון נוסף: ניתן לכתוב צירופי משפטים עם חבר. כמו אותו משחק בו אתם כותבים משפט, מקפלים מעט את הדף ונותנים לחבר להמשיך ובסופו של דבר יוצרים סיפור. משפטים כאלה יכולים לעזור לאיזה ניצוץ קטן להידלק                                       

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

    

     אווירה: צרו לכם את האווירה המתאימה לכם לדעתכם ליצירה. אם הסיפור שלכם מתרחש  על חוף הים, כיתבו על חוף הים, אם יש בו אלמנטים טרגיים, לוו אותו במוסיקה קלאסית או בכל מוסיקה אחרת שתתאים לו.

 

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

 

     כתיבה אוטומטית אינטואיטיבית, יכולה מאוד לעזור במקרים של תקיעות. עצמו את העיניים ופשוט כתבו כל מה שעולה לכם לראש. בלי ביקורת, ללא נסיון ליצור הגיון. אחר כך תוכלו לעשות סדר בדברים. למעשה יש שעות ביממה, כמו כשאנחנו רק מתעוררים בבוקר, מיד אחרי החלום, או בלילה רגע לפני השינה, שתת המודע פועל הרבה יותר טוב, מומלץ להשאיר תמיד מחברת וכלי כתיבה ליד המיטה. נסו לכתוב כמה שורות עוד בבוקר כשאתם רק מתעוררים, לפני הקפה הראשון, או בלילה לפני ההרדמות. המון רעיונות ודברים חדשים יכולים לצאת החוצה, כשתת המודע שלנו פעיל וההכרה עדיין מטושטשת. 

 

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

 

     כתבו את הסיפור בטכניקה הנוחה לכם. אם לדעתכם ההשראה עובדת אצלכם טוב יותר כשאתם מחזיקים עט ולא מקלידים במחשב, כיתבו בעט, תמיד תוכלו להעביר את החומר הכתוב אחר כך למחשב.

 

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

 

     מאוד מומלץ לא להתחיל בפיסוק, או הגהה או עריכה לשונית של עצמכם בעת כתיבה אוטומטית. את זה תוכלו אתם או העורכים הלשוניים, לעשות אחר כך. מומלץ גם לא לעשות ביקורת בראש של הדברים אותם אתם כותבים ולא לצנזר. קודם כל כתבו. אחרי הכתיבה, הניחו לסיפור "להתייבש  מעט" וצאו מהבית להתאוורר, ורק אז חיזרו אליו ותחליטו האם אתם אוהבים את מה שכתבתם. הסיבה היא שלפעמים אנחנו סובייקטיבים מדי לגבי הדברים שכתבנו. מראה יותר מרוחק בטווח של זמן מסויים יכול לעזור לנו להחליט האם אנו אכן אוהבים את מעשה ידינו.

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93
 
     סופרים וכותבים רבים מדווחים על תופעה של "זרימת יצירה" או אנרגיה דווקא בשעת הדמדומים ממש לפני השקיעה בשינה. נסו לעשות זאת. לפני שהעפעפיים נעצמים, הכינו לעצמכם פנקס ועט ליד הכרית, ולפני השינה העמוקה, הכנסו מוכנים לאיזור הדמדומים ובדקו האם יש לכם רעיונות חדשים. היו מוכנים לקפוץ ממצב שכיבה והרדמות, למצב כתיבה, ברגע הנכון. 
 
 
בהצלחה

 

מאת:

טיפול וליווי רגשי במשברי גירושין, פרידה, מעברי חיים, הורות יחידנית, משפחות חד הוריות ומעברי ומשברי חיים. ליווי רגשי פרטני, קבוצות תמיכה והנחיית סדנאות בקלפים השלכתיים וכתיבה אינטואיטיבית

השאר תגובה