פורסם ב עזרים לכותבים

מבנה העלילה

images-6

"לסיפור יש התחלה, אמצע וסוף. את ההתחלה נשים בהתחלה, את האמצע באמצע ואת הסוף בסוף"

(תוכנית הטלביזיה "זהו זה", מוני לומד איך כותבים תסריט)!

               לא כל הכותבים משתמשים במבנה העלילה באדיקות, כפי שאריסטו כתב אותו ב"פואטיקה", אבל רוב הכותבים משתמשים בטכניקה זאת גם בלי לדעת זאת. ממש כמו בחיים לסיפור יש אקספוזיציה בה מציגים את הדמויות, התחלה, אמצע, נקודות מפנה, נקודות שיא וסוף.

 %d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

        כפי שלכל כותב יש את הטכניקה שלו, יש כאלו שמתכננים, בונים ראשי פרקים, עונים לעצמם על שאלות ומקפידים על נקודות שיא ומפנה בדיוק במקום בו הן צריכות להיות ויש כותבים שפשוט יושבים מול המחשב או מול הנייר ומתחילים להצמיד אות לאות בנסיון סקרני לראות לאן זה עלול להוביל אותם.

 %d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

            סביר להניח שגם לכם יש העדפות משלכם., אולי תעדיפו לבנות את הסיפור ואת ראשי הפרקים שלו קודם בראשכם (ולאלו הכותבים תסריטים ורומנים ארוכים, מאוד מומלץ לעשות זאת) או שאתם מאלה שמעדיפים לא לדעת בעצמם לאן הם הולכים ולתת לסיפור ולדמויות להפתיע אותם? בכל מקרה מומלץ לדעת את מבנה העלילה ולנסות להעזר גם בו במצבים של תקיעות:

images-4

מבנה הסיפור

 

 

אקספוזיציה

 

פרקים ראשונים בהם אנו מתוודעים לגיבורי הסיפור, לחייהם, הסביבה בה הם פועלים והדמויות המקיפות אותם. ממש כמו לשבת על כוס קפה עם אדם חדש. האקספוזיציה יכולה להיות קצרה בת כמה שורות, או להתפרס על פני פרקים רבים.

 

הסיפור מתחיל ביום בו עוזב הגיבור את בית הספר וכבר בהקדמה כשהוא מספר לנו למה הוא ממש לא מוכן לתת הקדמה ותקציר על עצמו, הוריו וחייו  סטייל אוליבר טוויסט, אנחנו דווקא אז מקבלים רמזים לחייו, הוריו, משפחתו, אישיותו הצבעונית  וכן למה שעתיד להתרחש בהמשך.

 

(התפסן בשדה השיפון)

  

 

 

סיבוך:

 

הפרוטגוניסט (גיבור הסיפור) נתקל באנטגוניסט  – מכשלה שיכולה להיות רצונות סותרים,דילמה נפשית, אדם אחר, כוחות טבע ועוד.

 

רוח רפאים של התינוקת המתה של אישה שהייתה בעבר עבד, והרגה את בתה(אנטגוניסט) מתגלה בביתה ומחוללת סערה. ("חמדת")

  

 

נקודת מפנה:

 

מפנה כלשהו בעלילה לעיתים מפתיע ולעיתים צפוי:

 

פיי מופתע למצוא בלב הים סכנה יותר גרועה מאימת טביעה או התייבשות – הטיגריס הבנגלי צ'רלי פרקר – איימת גן החיות של אביו. ("חיי פיי")

 

בתה הקטנה של אישה השרוייה בחיי נישואין קודרים ועצובים, נפטרת במפתיע ומעירה את השדים הרדומים באישיותה הסבילה עד כה של האישה. ("קולות הערב"-נטליה גינצבורג)

 

 

 

התרה/סוף:

 

המתח בו שרוי הקורא לאורך כל הסיפור, המגיע לשיאו ונפתר :

 

הגיבורה מוצאת את מנוחתה הסופית תחת פסי רכבת (אנה קרנינה).

 

האם הקודרת והמיוסרת, נפרדת מילדיה בהם היא מתקשה לטפל, ומשלחת אותם לקרובי משפחתה (חמשת רבעי התפוז)

 

 

 

מאת:

טיפול וליווי רגשי במשברי גירושין, פרידה, מעברי חיים, הורות יחידנית, משפחות חד הוריות ומעברי ומשברי חיים. ליווי רגשי פרטני, קבוצות תמיכה והנחיית סדנאות בקלפים השלכתיים וכתיבה אינטואיטיבית

השאר תגובה