פורסם ב המלצות ספרים, עזרים לכותבים

תפיסת הרוע האנושי בספרות

(נכתב במקור למדור הספרותי של "קול השפלה)  © כל הזכויות שמורות לשיר יצחק

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-4

מהו הרוע, כיצד נוצר הצורך, הרצון לרצות לפגוע, להרוס, להחריב, להשמיד?

כשחושבים על רוע, הקונוטציה המידית העולה בראש היא כמובן של מלחמת העולם השנייה. מייד אנו מעלים בדמיוננו את דמותו של האיש הקטן והמשופם הצועק בגרמנית מילים שבגללן יושמדו מיליוני אנשים.

רבות מן היצירות הספרותיות ניסו לעסוק בסוגיה זו של הרוע האנושי, מתוכן בחרתי להמליץ על שני ספרים העוסקים בנסיון להסביר, לחקור נושא זה. שני ספרים אלו, במכוון או שלא, מרמזים לאותה מ לחמה מזוויעה, שבה שוב זכה העולם להיוודע אל הרוע האנושי במלוא עצמתו.  (נזכיר עוד את הנחשול – ההצגה, הספר והסרט שעוסקים בניסיון להבין איך זה בעצם קורה).

"המחברת הגדולה" – אגוטה כריסטוף

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-5

שני תאומים הנמצאים בעיצומה של מלחמה באירופה (קונוטציה ברורה למלחמת העולם השנייה), נשלחים לבית סבתם בכפר.

הסבתא אישה פרימיטיבית, אכזרית, מתעללת בנערים קשות, עד שהם נאלצים להשיב מלחמה ולהגן עצמם מהסביבה הקשה והעוינת.

בניגוד לבעל זבוב, זהו סיפור המנסה לעסוק בסוגיית הרוע האנושי מזווית קצת שונה. אם בעל זבוב עוסק בנושא החברתי מתוכו צומח הרוע האנושי, שבו אין ליחיד היכולת או הכוח להתמודד עם החלטות הרוב, בו היחיד מעדיף להימצא בתוך מעגל הרשע מאשר להלחם  מחוצה לו, כאן העיסוק הוא בנפשו של היחיד הפרטיקולרי.

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-9

אכזריות אנשי הכפר כלפי התאומים מכריחה אותם להתחשל וההתחשלות מאלצת אותם להפוך אכזריים גם הם על  מנת להגן על עצמם.

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-8

החוקים הפועלים כאן הם חוקי הג'ונגל : על מנת לשרוד מוכרחים התאומים לנטרל את הרגש, הם מתרגלים בינם לבין עצמם משחקים שונים בהם אחד מהם מכה את השנה, ועליהם להתרגל לחבטות ולא לצעוק מכאב.

כך נוצרת האדישות, חוסר היכולת לייצר חמלה על האחר. מעגל סגור. אלימות כתשובה לאלימות ואין כל אפשרות לפרוץ את חומת הבטון הרגשית הזו.

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-7

ייחודו של ספר זה, שכולו כתוב ברבים (הלכנו, הרגשנו, עשינו), התאומים הם "אנחנו", אין להם זהות אישית, הם פועלים כ"אנחנו" וכך הם מגינים על עצמם מפגיעותו של היחיד.

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-6

זהו סיפור פוסטמודרני מובהק באופיו, מזכיר מעט בשפתו ובעולם שבו את "דולי סיטי," של אורלי קסטל בלום. הדמויות מוקצנות ואינן עגולות,  אין כאמור כל רגש של אהבה או חמלה או רוך.  הטקסטים כמו גם השפה בה משתמשת המחברת  במכוון היא שפה סיפורית אנורקטית, מנוכרת, יבשה. תיאורים נטורליסטים קשים ויבשים, מזעזעים לעיתים קרובות. משפטים קצרים תמציתיים מאוד המשרתים את אווירת הסיפור בו היכולת לא להרגיש כלום: לא שנאה ולא אהבה, זה שם המשחק. ומנטרול הרגש עולים הדברים האכזריים ביותר.

"בעל זבוב" – ויליאם גולדינג (עם עובד, 204 עמ', כריכה רכה)

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-2

קבוצת נערים בריטיים נקלעת לאי מבודד ושומם מרוק מכל ציווליזציה.

הנערים, ילדים טובים, מנסים להקים לעצמם בית ארעי,מכתירים לעצמם מנהיג שיוביל אותם ומקיימים אספות דמוקרטיות בהן יינתן לכל אחד לדבר בתורו.

אבל לאט לאט מתחיל הרשע לחלחל. מתוכם קם אותו נער המסרב בתקיפות להישמע להוראות המנהיג.

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-1

בשל תחושת הזרות על האי, הפחד ממפלצת מסתורית ומאיימת, מתחילים הנערים להיגרר אחריו למסעות צייד אכזריים.

זהו כמובן משל אלגורי על החברה שלנו. ניסיון להתחקות אחר הכוחות שפועלים במלחמה והאכזריות הגדולה בעיקר בעתות מצוקה חברתית.

הנערים בסיפור חוזרים אל אותם יצרים פראיים, קדמוניים מתוכם בוקע הצורך להרוג, להשמיד.

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-3

הספר עוסק בסוגיה: האם יצר האדם רע מנעוריו? הפחד לדעתו של גולדינג מהבלתי ידוע, הנסתר כמו גם המצוקה הקיומית, הם  אלו שיוצרים את הרוע, ואף הניסיון ההומני להנחיל שיטה דמוקרטית המתחשבת באדם וברצונותיו האישיים,  עלולה לקרוס במצבים חברתיים של פחד ועוני ומצוקה.

images

מאת:

טיפול וליווי רגשי במשברי גירושין, פרידה, מעברי חיים, הורות יחידנית, משפחות חד הוריות ומעברי ומשברי חיים. ליווי רגשי פרטני, קבוצות תמיכה והנחיית סדנאות בקלפים השלכתיים וכתיבה אינטואיטיבית

השאר תגובה