פורסם ב המלצות ספרים

ויאמר:"הנני!" – על קיומה או העדר קיומה של יישות אלוהית בסיפורת

(נכתב במקור למדור הספרותי של "קול השפלה)  © כל הזכויות שמורות לשיר יצחק

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-9

 

אין בעולם אדם אחד שלא עסק גם אם רק בפני עצמו או לעצמו בסוגיית קיומה או העדר קיומה של יישות אלוהית  כלשהי.

גם אתאיסטים וכופרים מוחלטים, על מנת להצהיר על עצמם ככאלו, מחויבים בפני עצמם קודם כל להתחבט בשאלה ולהגיע למסקנה משלהם.

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-5

 

מאז ומתמיד חשו אנשים צורך בקיומו של כוח מגונן עליון, שישמור אותם מסכנה אפשרית. האמונה בקיומה של ישות כזו מקלה על הסבל הקיומי היומיומי: הצורך במישהו שיקשיב למצוקות בן האנוש, שתהיה טמונה בו החכמה כמו גם החמלה לאהוב ולהכיר בישות האנדבידואלית של האדם הקטן, התבונה והרגש לאהוב את האדם כמו גם היכולת לעזור לו  בעתות מצוקה, לטעם באדם הפשוט את התחושה שאינו לבד, שיש מי ששומע ומקשיב,  יש מי שמכיר את מה שבנפשו פנימה ולפיכך אינו בודד בעולם.

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-6

 

הסבל והכאב הפחד מייצרים שוב ושוב את הצורך של האדם בישות זו, לא האושר ולא שמחת הקיום זקוקים לאל. כוחו של האל התנ"כי משל, מתגלה בעיקר בעתות מצוקה. בעתות מצוקה נזכרים בני ישראל באל ומתפללים אליו ובעתות שמחה ופריחה נוטים לשכוח.

מבלי משים אנו אומרים משפטים שיש בם קריאה לעזרה בעת מצוקה או רצון בהגנה: האל ישמור,  אלוהים אדירים, בעזרת השם וגו'. כלומר הישות קיימת על מנת להבטיח להגן עלינו ועל קיומינו בעת סכנה ומצוקה.

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-8

 

שני הספרים שבחרתי הם ספרים העוסקים בשאלת קיומה של ישות אלוהית. מדוע זקוק האדם לאל? האם תפקידו של האל לשרתנו או להשליט סדר בעולם קיים? מהו תפקידו של אל כזה? האם לעזור לאדם בשעותיו הקשות או שעל האדם להאמין אמונה אבסלוטית בכל זמן שהוא?

היכן  למעשה קיימת הישות הזו? האם היא בתוכנו, מחוצה לנו? – לאלוהים פתרונים

מר אל כאן אנה – פין

(זמורה ביתן מודן/מרגנית – ספרי מופת לילדים ולנוער. מאנגלית: אוריאל אופק. כריכה קשה, 185 עמ'

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

 

תהרגו אותי אם אני מבינה למה שמות הספריות את הספר הזה על מדפי סיפורת לילדים. בעיני לפחות זה אינו ספר ילדים. לחלוטין לא.

כשקראתי את הספר לראשונה הייתי בת שבע או שמונה, כילדה לא היו לי לא היכולת ולא ההבנה הנדרשת לתפוס את דפוסי החשיבה המטפיזיים והפילוסופיים של הספר. התירוץ היחד של אלו שמעדיפים לקרוא לספר זה ספר ילדים, הוא שכל הרעיונות המתמטיים – פילוסופיים בספר, מקורם במוחה הרענן והנעדר שיפוטיות של אנה, ילדה בת חמש, המכנה את אלוהיה בשם "מר אל"

 

images

 

את אנה פוגש פין, צעיר הגותי כבן 18 ברחוב. ילדה עזובה שבוחרת ממעניה. כיוון שפין הוא אספן במהותו הוא אוסף את אנה לביתו וכך  מתחיל קשר נוגע ללב בין שניהם.

גם אנה וגם פין  מתעניינים במתמטיקה, לא באתה דרך בה מלמדים אותנו בבית הספר, מסביר פין, אלא כדרך וצורת החשיבה בה המתמטיקה והספרים הם ילדי האלוהים, המוליכים את המוח האנושי קדימה על מנת להבין את האלוהים.

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-2

 

 

אלוהים שמגדיל

 

 

images-1

 

מר אל של אנה שונה לחלוטין מאותו מר אל של הדתות והכתות השונות כפי שאנו רגילים להכירו. זהו אינו מושג האלוהות השייך לכנסיות. האלוהים של אותן דתות כפי שגורסת אנה, הוא אל ה"מגמד" את האדם, הופך את האדם לקטן יותר על מנת להאדיר ולהעצים את עצמו. זהו אינו אותו אלוהים של אנה. אלוהיה של אנה שם לו למטרה להגדיל את רוחו, כוחו ועצמיותו  של האדם, להפכו מקטן לגדול יותר, נאור יותר, מבין יותר, על מנת שהאדם יתקרב יותר ויותר ברוחו אל הישות האלוהית, ולא על מנת להקטין את האדם.

 

אנשים של פחות

images-6

 

משחק שמשחקים פין ואנה באמצעות מראות, ממחיש לאנה כמה מהתיאוריות אותן היא מפתחת לעצמה. היא מעמידה מספרים מ – 1 ועד 5 מול המראה ומגלה שהמספרים הולכים ופוחתים וכך גם האנשים. האנשים הם אנשים פחות היא חושבת, עליהם לשאוף להיות אנשים של יותר כמו המספרים מחוץ למראה, כפי שאלוהים, אומרת אנה, הוא האלוהים של יותר. פין מוסיף דימוי משלו: "כמו אימא", הוא אומר, הפורשת זרועותיה מול התינוק המדדה לעברה ונותנת לו לעשות את הצעדים הראשונים, הכואבים והנפילות לבד אבל קדימה – לעברה".

 

אני יכולה לענות על טריליון שאלות

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-3

 

משחק אחר שמשחקים פין ואנה מעלה את השאלה היכן נמצא אלוהים, וכמו ההיפוך במספרים, כך הופכת אנה את הסדר והם נותנים את התשובות ורק אחר כך מנסים למצוא להן את השאלות. אנה ממציאה משחק חדש שיהיה גדול יותר מביליון וטריליון. הי קוראת למספר הזה סקריליון. "אני יכולה", היא אומרת לפין, "לענות על סקירליון שאלות". "זה לא ייתכן",, אמר פין, אבל אנה מוכיחה לו את טענתה: היא שואלת אותו כמה שאלות כאשר כל אחת מהתשובות היא אותה תשובה. התשובה במקרה זה היא שלוש (כמה זה אחת ועוד שניים, כמה זה ארבע פחות אחת, כמה זה עשר פחות ש'בע וגו')

כך היא עושה גם עם המילה "בתוך תוכנו". פין המפחד מהשאלה, מתקשה לענות. אנה מסבירה לו בשפתה הילדותית:"אתה קיים בתוך תוכך והתשובה היא: אלוהים. תשובה בתוך תוכך קיימת רק שאלה אחת – אלוהים, מכיוון שכל שאר השאלות, הן אותה שאלה למעשה.  "אלוהים קיים בתוך תוכי" אומרת אנה, אם אני קיימת בתוך תוכך, זה סימן שאלוהים קיים גם בתוך תוכך. כלומר, התשובה של אנה היא התשובה המדויקת והיא אותה תשובה כמו אלוהים, כי אלוהים ואנה אינן תשובות שונות אחת מהשנייה.

 

גרים בחורים

 

images-7

 

האנשים של פחות אומרת אנה, גרים בחורים. שמות החורים: קמצן, רשע, אכזר, שקרן. בצד המראה השייך לאדם, המקום כולו מלא בחורים. בצד של מר אל, אומרת אנה, נמצאו תלוליות עפר מוכנות ומזומנות למלא את החורים. אם הצלחתם למלא את הבור שלכם ועדיין נותרה בידכם שארית של עודף, אז זה הסימן שעברתם באמת ובתמים לצד של ה"עוד".

 

 

מר אל מחכה בחוץ

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-7

 

"אנה ראתה, הכירה, הסכימה ונכנעה לכל אותן תכונות ותארים של אלוהים השונויים במחלוקת" כך כותב פין. "מר אל יוצר דברים, בורא כל הדברים, כל יכול מלבד… אותו מלבד"

טבעו המוזר של מר אל שאפילו יימצא בתוך הדברים, הוא יחכה בחוץ וידפוק כדי להיכנס. הוא אינו פורץ את הדלת והורס אותה, אלא מחכה שנפתח לו בעצמנו. "אלוהים" אומרת אנה, "אינו רוצה להיות מספר אחת בתוכנו, וזאת גדולתו. הוא מוכן להיות מספר 2 ובלבד שאנחנו נקבל את עצמנו כמות שאנחנו – מספר 1 בתוכנו".

כל מאמציה של אנה כוונו על מנת להידמות למר אל, וכל החשיבה הדתית היא מקור הרע מאחר והדת רואה כל דבר כראוי לגינוי, במקום לשבח. הרי אם אלוהים הוא מושלם, תכונותיו לפיכך הן מושלמות עצמן, וכמה שהאדם ינסה יותר להתקרב למושלמות זו,כן יזכה ביותר הבנה והארה, וכך גם יגדל מקור הטוב שבו ואושרו.

"על כן טמון הסוד" אומר פין "בניסיונות רבים והשתדלות מאומצת

 

 

סוף לא עצוב

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-1

 

בסיום העלילה, נהרגת אנה לפי גרסתו של פין מתאונה. אבל אין זה סוף עצוב לפי פין, אלא להפך. הלוא אנה ממשיכה לשכון עמוק בתוכו של פין. גם היא וגם מר אל ממשיכים לשכון עמוק בתוכו של פין.

 

הספר מחולל מהומה בארץ

 

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-10

 

כשיצא הספר בישראל לראשונה, הוא עורר מהומות רבות. לא פשוט היה לאנשי הדת לקבלו וטענו שהוא מהווה כפירה ומפריך את קיומו של האל. בעוד שאחרים מאמינים שדווקא ספר זה מחזק אתת ההוכחות לקיומה של  ישות אלוהית, אבל ישות שאינה מפחידה, מאיימת או מעוררת מורא. זוהי ישות הדורשת בטובתו של האדם, ראייה המנסה להאמין בישות רוחנית הקיימת בתוך תוכנו,מבלי להפסיק להאמין בעצמנו, להקטין ולגמד עצמנו מול אותה יישות.

 

 

 העבד – בשביס זינגר

ספריה לעם/עם עובד, 213 עמ'/כריכה קשה

 

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-4

 

כאו בספר הזה האלוהים אותו אל המוכר לכולנו. האל התנ"כי. ושוב, לבטיו של אדם בדבר קיומו של האל.

שא אותי לאישה

 

images-2

 

בחלקו הראשון של הספר, יעקב, יהודי השבוי בידי כפריים בכפר קטן, מתאהב בבת איכרים גוייה בשם ואנדה. ואנדה  מבקשת מיעקב שיישא אותה לאישה. "רק אם תהיי יהודיה" אומר יעקב, "רק אם תאמיני באלוהי ישראל". אהבה מוזרה זו היא בניגוד לכל אמונותיו של יעקב. יעקב מרגיש עצמו חוטא. אלוהים,בניגוד לספר "מר אל כאן אנה" הוא אל חיצוני ותובעני.

 

images-11

 

כיצד נוצרה הבריאה

 

images-3י

 

עקב תוהה כיצד נוצרה הבריאה, אם היה האלוהים  מכיל את העולם כולו לפניה, כיצד פינה לו מקום לבריאת האדם? הוא היה צריך לצמצם את עצמו, את זהרו, להקטין עצמו על מנת לפנות מקום לבריאת האדם. וכמו בדבריה של אנה, אומר גם יעקב:"אלוהים שם אותנו על האדמה על  מנת שנוכל לבחור בין הטוב והרע.

הדבר לדבריו מנטרל הוכחות לקיומו של אל או גורם מזיק ורע כמו דיבוק ושטן. שכן אם נברא רוע על מנת שהאדם יהיה בתחושותיו בעל זכות בחירה לבחור בינו לבין הטוב, המסקנה היא שאלוהים ברא את הרע כדי לתת לאדם תחושה של חופש  וזכות בחירה.

הסיפור מתרחש בעיירה ובכפרים סביבה בפולין, כאשר השחיטות המתבצעות ביהודים, מערערות את לנפשו של יעקב ואת הרצו והצורך הגדול שלו להמשיך ולהחזיק באמונתו באל.

 

סבל קשה מנשוא

 

(תמונה מההצגה "העבד")

images-4

 

סבלו של יעקב קשה מנשוא, הוא מאבד את משפחתו, נלקח בשבי וחי בסכנה מתמדת. גם כשהוא משתחרר וחוזר עם ואנדה (לה הוא קורא בשם שרה בחלקו השני  של הסיפור), לעיירה שלו, ממשיכים הספקות לכרסם בלבו.

ואנדה מתחזה לאילמת על מנת שלא יגלו היהודים את זהותה, וכך חוזר לו הגלגל להסתובב. הגויים מוקיעים את היהודים מתוכם, היהודים למעשה מחזירים בסוג של גזענות הפוכה.

כאשר מתגלה לבסוף זהותה האמתית של שרה כאשר היא יולדת וצועקת בכאבה בשפתה שלה, מתגלה קללתה. הכאב שבתהליך הבריאה והלידה מחזיר לשרה את לשונה.

 

אלוהים של כולם

images-5

 

אלוהים האלוהים אינו  מבדיל בין יהודים לגויים. זהו אלוהי בני האדם, ודבר זה אומר יעקב לבסוף בגסיסתו. בני משפחתו  של יעקב הוא שומע בגסיסתו , מתדיינים לידו בינם לבין עצמם בנועם על דבר מה, לא בשנאה, ברוך ובאהבה, חושב יעקב שאילו ידע כל זאת כשהיה בקו הבריאות, היה עובד את אלוהיו בדרך אחרת. ביטחונו בעצמו בעולמו, היה גדל והעצבות לא הייתה שורה עליו לעולם. יעקב מנסה להעביר מסר זה לבריאים סביבו אך אינו מצליח.

 

 

האל המשותף של אנה ויעקב

 

 

images-10

 

המשותף בתפיסותיהם השונות במהותן של אנה ושל יעקב, הוא ביכולת שלהם להבין, להגיע להכרה בכך שהאל אינו מבדיל בין אומות, מינים שונים וגו'. זכותו של כל אדם להאמין בו. נוצרי יהודי או כל בעל זהות אחרת בעולם כולו.

 

התפקיד בעולם הסתיים

 

images-12

 

 

גם אנה וגם יעקב שלמים את המחיר על ההכרה אליה הם מגיעים, במותם. האדם המגיע להכרה מלאה, לשלמות עם עצמו, כפי שאומרת אנה, תפקידו בעולם הסתיים. הוא יכול לנוח מהתוהו ובוהו חבוק בזרועותיו של האל

 

 

images-9

 

מאת:

טיפול וליווי רגשי במשברי גירושין, פרידה, מעברי חיים, הורות יחידנית, משפחות חד הוריות ומעברי ומשברי חיים. ליווי רגשי פרטני, קבוצות תמיכה והנחיית סדנאות בקלפים השלכתיים וכתיבה אינטואיטיבית

השאר תגובה