פורסם ב המלצות ספרים

אפוקליפסה עכשיו – נבואות בספרות

(נכתב במקור למדור הספרותי של "קול השפלה")  © כל הזכויות שמורות לשיר יצחק

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-5

בהסתמך על ההיסטוריה ועל מצבים משתנים בתוך משטרים שונים, נוצרו כמה וכמה ספרים נבואיים שניסו חזות את שעתיד לקרות. או לחילופין להזהיר ולהתריע או סתם להשתעשע ב"נגיד ש…".

"1984"/ג'ורג' ארוול

הוצאת עם עובד/251 עמ'

1984

האינדווידואל מול הקולקטיב – הזכות לחשיבה העצמאית אל מול שטיפת המוחות. ווינסטון וג'וליה הם גיבורי הסיפור, שניהם מורדים בשילטון עתידני המנסה לשלוט במעשים, במוח אבל בעיקר ברגשות, כדי לייצר כוח שלא היה ולא יהיה כמותו.

שניהם נתפסים על ידי השילטון ועוברים חינוך מחדש. בו נלקח מהם ה"אני" שלהם, כאשר כל הרצונות ורגשותיהם יעוצבו מחדש ויעברו לשירותו המסור והמלא של ה"אח הגדול".

images-5

אובריאן, חוקר מוכשר וגאוני, האחראי על חינוכו מחדש של וינסטון, מבין היטב את הכישלון הגדול בשעבודו של וינסטון.  הבעיה הגדולה שבשלה מתקשה אובריאן לחנך את וינסטון מחדש, היא לא בשל הקושי לשלוט במוחו, אלא בשל הקושי לשלוט ברגשותיו. רגשותיו של וינסטון ובעיקר אהבתו הענקית לג'וליה, הם המקשים על המשטר לחנכו מחדש. ווינסטון יודע היטב מה שומר ומגן עליו ועל ה"אני" שלו.

רק מה שתרגישי יש לו חשיבות

images-6

בעמ' 135 בספר אומר וינסטון לג'וליה:"מה שתאמרי או תעשי אין לו כל חשיבות. רק מה שתרגישי יש לו חשיבות, אילו יכולו להביא אותי לידי כך שאחדל לאהוב אתך – זו הייתה בגידה אמיתית.

וג'וליה עונה: "זאת לא יוכלו לעשות. הם יכולים להביא אדם להגיד כל דבר שירצו – ממש כל דבר. אבל אין בידם להביא אותך לידי כך שתאמין במה שאתה אומר. להיכנס לתוך תוכך הם לא יכולים.

אבל הם טועים. אוביראן אינו טיפש, הוא  מבין היטב שאם לא יוכל לשלוט ברגשותיו של וינסטון כלפי ג'וליה, אין טעם לנסות אפילו להביאו לכדי "חינוך מחדש" וסגידה למשטר. הוא לא יכול לכבוש את מוחו של וינסטון אלא אם כן יצליח קודם לנטרל את אהבתו לג'וליה, אהבה זו היא המכשול הראשון והאחרון בדרך לנפילתו של וינסטון ואיבוד הזהות שלו.

kristen-stewart-poop-face

 

אהבתו של וינסטון כלפי אישה היא מכשול משום שעליו קודם כל וקודם לכל, לאהוב בכל ליבו את המשטר ואם אינו יכול להתנתק מרגשותיו ואהבתו כלפי אישה או אדם אחר, איך יוכל לציית ולאהוב את המשטר?

וינסטון אינו נשבר מהר. במהלך חקירתו, הוא מאבד את זהותו, אמונתו והאידיאולוגיה שלו, אבל ה"אני" שלו נשמר היטב בזכות אהבתו לג'וליה.

חדר 101 – חדר העינויים של אובריאיין. זהו אותו חדר אותו הוא שומר לשלב השלישי והנורא מכל בחינוך מחדש לאהבת המשטר. ".לכל אדם" אומר אוברייאן "יש משהו שהוא מפחד ממנו. אדם יכול לעמוד בכל כאב גופני ובכל עינוי, אבל אם יש דבר מה שהוא מפחד וחרד ממנו יותר מכל, דבר זה ורק דבר זה, עשוי לשבור אותו לבסוף".

 

הפחד מנצח את האהבה

images-4

אובריאן מצליח לגלות את הפחד הגדול של וינסטו, חרדתו הגדולה ביותר – עכברושים, חדר 101 אם כן, הופך לחדר העינויים הנורא מכל. החדר אליו מכניס אוברייאן את וינסטון, הוא חדר בו קיימים אלפי עכברושים.

הפחד והחרדה גדולים מכל. אין לוינסטון יכולת לעמוד בפחד הגדול ביותר בחייו, קחו את ג'וליה, הוא צועק באימה, כשהעכברושים מתחילים לטפס עליו ולכרסם בו. "לא איכפת לי, עשו זאת לג'וליה לא לי. רטשו את פניה".

המשימה הושלמה אם כן. הדבר היחיד שהגן על וינסטון ושמר עליו, הרגש והאהבה שלו כלפי ג'וליה, הושמד, מעתה הוא אדם חדש.

משרתו הנאמן של המשטר

images-1

לא אתייחס כאן דווקא להקשרים הפוליטיים של הספר שעורר הדים בעיקר בתקופת ניצני הקומוניזם מאחר ומה שאורוול טוען, יכול להתפס ככלי חשוב לשמירה על אזרחים צייתנים ונאמנים על ידי כל משטר,  גם משטרים דמוקרטיים או אוליגרכיים. (ע"ע הסרט "לכשכש בכלב").

אבל מה שמעניין במיוחד בספר, הוא דבר אחר, שאורוול הבין היטב: מה ששומר עלינו מלהפוך ליצורים ממושמעים וחסידי משטר, מה ששומר על הזהות שלנו – הוא לא המוח. זהו הרגש. רגש של אהבה בעיקר, יכול להגן על אדם מפני כל דבר כמעט, אבל באותה נשימה, זהו גם מה שיכול להפוך לנו לרועץ, כי רגש אחר יכול להפוך לוירוס שישתלט ויהרוס את הרגש האחר: החרדה. לכל אדם, מבין אובריאן יש חרדה כלשהי ממשהו, איתה הוא מסתובב כל חייו וממנה הוא מנסה לברוח לרגשות חיוביים.

שם המשחק – למצוא את הרגש הנכון

images-3
התזה של אורוול – אותה מבינים היטב רבים מראשי הממשלות בעולם ומשתמשים בה, הרגש לא המיינד, הוא שם המשחק, שיכול להפוך כל אדם לשטוף מוח רובוטי של הממשל, אם רק ידגדגו היטב את הפחד הקמאי הגדול הטמונה בכל אחד ואחד מאיתנו.

images-2

מאת:

טיפול וליווי רגשי במשברי גירושין, פרידה, מעברי חיים, הורות יחידנית, משפחות חד הוריות ומעברי ומשברי חיים. ליווי רגשי פרטני, קבוצות תמיכה והנחיית סדנאות בקלפים השלכתיים וכתיבה אינטואיטיבית

השאר תגובה