פורסם ב המלצות ספרים

הסיפור שאינו נגמר – ספרות ילדים

(נכתב במקור למדור הספרותי של "קול השפלה")  © כל הזכויות שמורות לשיר יצחק

כנראה שלא יהיה  לעולם תחליף למילה הכתובה. היכולת לדמיין, להיות ה"במאי של עצמך".  סיפור וספרים היו מאז ומתמיד מקום מפלט לילדים ומבוגרים כאחד. גם הסרטהטוב בעולם, לעולם לא יהווה תחליף למילה הכתובה.

111111111

דווקא בעידן בו ילדינו עסוקים בעיקר בהודעות ווטסאפ ושליחת תמונות אחד לשני, הכנה כמה סיפורי ילדים שאין להם ולא יהיה להם לפחות לדעתי, תחליף. אזכיר עוד ספרים כמו ספורי נרניה(המכשפה, המטאטא וארון הקסמים), וכמובן הארי פוטר שהחזיר את ילדינו הטובעים במידע ואינטרקציה לא מילולית, לכמה דקות של חסד קריאה.

הסיפור שאינו נגמר

מיכאל אנדה/הוצאת לדורי/350 עמ'

2222

הספר ( כמו גם הסרט שבא בעיקבותיו), מתארים את  סופה הנורא של ממלכת פנטזיה. גיבור הסיפור, ילד שחבריו לכיתה מתעמרים בו ללא הפסקה, מוצא מפלט בחנות לספרים ישנה ומסתורית. שם הוא נכנס לעולם הפנטזיה -גיבורו האמיץ של הסיפור הוא אטריאו, הנלחחם עם כוחות הרשע שמנסים להחריב את פנטזיה, בראשם עומד ה"כלום" הנורא. אותה מפלצת איומה שמאיימת להחריב את פנטזיה ואת הדמיון.

2222222222222

באחד ממפגשיו של אטריאו עם הזאב, שליחו של הכלום, שואל אותו אטריאו מדוע הוא מנסה להחריב את פנטזיה. "כי אנשים איבדו את החלומות שלהם" עונה לו הזאב בכנות, "הם הפסיקו להאמין, לקוות, לדמיין" וכך מתחזק ה"כלום" הנורא וממלכת פנטזיה הולכת ונחרבת.

11111111111

רק ילד יכול להציל אותנו, מסבירה לאוטריאו מלכת פנטזיה, שגם היא עצמה ילדה, רק הוא יכול להציל אותנו מההרס הזה. ילד שיאמין בנו, שייתן לי שם.

הילד הקורא את הסיפור אינו מאמין. כשהוא מבין לבסוף שמתכוונים אליו, הוא מהסס. זה רק סיפור הוא אומר לעצמו, אני לא יכול לתת לה שם. וכשהוא מסרב לה – ממלכת פנטזיה נחרבת.

1

ברגע האחרון הוא צועק את השם ופנטזיה נבנית בין רגע שוב. כלומר, הפנטזיה תמיד יכול לברוא עצמה מחדש, היא עתידה לההרס אם אנשים יאבדו את הדמיון שלהם, את החלומות שלהם, אבל היא תבנה שוב כשיזכו שוב לחוות את פנטזיה שבה הם גיבורים, מלכים גדולים.

11111

מי שזוכר היטב את הסרט או הספר, זוכר כיצד בסופו של הסיפור, מתנקם הילד בנערים האכזריים שהתעללו בו, רכוב על הדרקון האהוב של אוטריאו הנותן לו כוח.

הסיפור על הסיפור על צ'ופצ'ה

משה בן שאול/הוצאת מסדה/191 עמ'

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93

"גם אצלי,אצלי בחדר

יש ג'ירף נטוי גרון

אאכיל אותו בסדר

בעמדי על הארון

צ'ופצה – ויי

צופצה – וי

צופצה – די

צופצה – דיי

שיר אכזרי זה ששרים בני כיתה ד' לילד משה מושקוביץ המכונה גם צופצה הג'ירף, פותח את הסיפור על הסיפור על צו'פצה.

הכל מתחיל במטלית רטובה

הכל מתחיל במטלית אחת רטובה שנזרקת על פניו של מחנך הכיתה הדגול  מר ברכיהו שאף אחד לא יודע ולא יידע לעולם את שמו הפרטי.

"קום נא הגיבור אשר הניח מטלית מרובבת לדראון על פני החיוורים" אומר ברכיהו. כמובן שראף אחד מהילדים לא קם ולבסוף נופלת האשמה על צופצ'ה. צופצה הנעלב, יוצא מהכיתה ולא חוזר עוד. רק בסופו של הסיפור נפגוש אותו שוב.

מחפשים את צ'ופצ'ה

images

תהליך חיפוש אינטנסיבי אחרי צ'ופצה הנעדר הולך ותופס תאוצה. הסיפור שמתרחש בתקופת המנדט הבריטי, מתאר את ירושלים של אותה תקופה בצבעים עזים וחריפים. אביו של צופצה נלקח למעצר בשל היותו חבר בתנועת המרי, ובנו צ'ופצה נעלם כאילו בלעה אותו האדמה.

ילדות ירושלמית

 

%d7%9e%d7%a9%d7%94-%d7%91%d7%9f-%d7%a9%d7%90%d7%95%d7%9c

משה בן שאול

משה בן שאול, המספר, חוזר אל ימי ילדותו בירושלים, עוזר לאנשי המחתרת בפעילותם ועובר הרפתקאות ירושלמיות מרתקות, כאשר מטרתו הסופית היא למצוא את צ'ופצה כמובן.

בדרך נתקל הנער בדמויות מרתקות וצבעוניות כמו המחנך ברכיהו המצחיק הדובר בשפה תנכיתת גבוהה, השוטר מזרחי, רוחקה גולדמן האלמנה הטובה וכמובן יונתן שיריזלי המוכר מספריו האחרים של משה בן שאול, שבסיפור הספציפי הזה דווקא ממלא תפקיד משנה.

אז אם מתחשק לכם להרביץ בילדים קצת תורה והיסטוריה, קנו להם את הספר הזה, הוא מיטב יותר מכל אינציקלופדיה או ויקיפדיה ללמד את התקופה המדהימה הזו, הוא מצליח להמחיש באמצעות הדמיון, הפנטזיה והעלילה את הדברים שקרו לפני קום המדינה כמו גם את אלו שכמעט קרו ואת אלו שלא קרו והם פרי דמיונו של המחבר, בדרך המעניינת ביותר.

פצפונת ואנטון

אריך קסטנר/הוצאת אחיאסף/148 עמ'

333

פעם כשהלכתי למכולת ראיתי אותה. את הגב' אנדכט. הגב' אנדכט היא אישה רזה, צנומה וקצת מטורללת. מזכירה מעט לי לפחות, את אוליב מפופאי.

פיצפונת היא ילדה מקסימה ומתוחכמת וחכמה מאוד שמתגוררת עם אמא העסוקה בבילויים ובהליכות לנשפים וקונצרטים יותר מאשר בבתה, אביה, אדם  חביב וטוב לב המשתכר ביושר למחייתו, בבית גדול ומפואר עם המטיפלת שלה הגב' אנדכט המשוגעת והמבשלת ברטה השמנה.

333

פיצפונת היא גם ילדה מצחיקה ואנרגטית בעלת דמיון מפותח מאוד. יש לה ידיד  ששמו אנטון, המתגורר עם אמו. ילד עני הנאלץ לעזור לאמו החולה והענייה במה? זהו הסוד הגדול של הספר. חלק מהסוד הגדול של פיצפונת עצמה.

לגב' אנדכט יש גם מאהב משוגע ומפחיד שמתעלל בה, שמו רוברט, פצפונת קוראת לו רוברט השד. אנדכט לא פיללה שמישהוירצה אותה אי פעם, טוען קסטנר ולכן היא עושה כל מה שרוברט השד אומר לה. עוד משתתף, בסיפור הכלב פיפקה שתמיד משחלק באמצע הרחוב, כלומר נעמד פתאום ומסרב לזוז. הוא לא ממש משתתף, טוען קסטנר, כי הוא רק כלב, אבל חבל. ממש חבל.

מדי לילה מתחפשת פיצפונת לנערה ענייה. המטפלת שלה שמלווה אותה לאישה עיוורת והן יורדות לקבץ נדבות. למה? זהו הסוד הגדול.

3333333333333333333333333333

הסיפור מתחיל כאשר מר פגה, אביה של פיצפונת המכונה המנהל, מוצא את בתןו מבקשת נדבות מהקיר בבית. כשהוא פורץ בצחוק, היא נבהלת ובורחת.

גדולתו של קסטנר בהומור הנפלא שלו, הוא משוחח עם קוראיו על הדמויות ושואל אותם לדעתם עליהם ואף מעז לחוות את דעתו שלו. קוראיו הילדים מבחינתו הם אנשים כמותו, והוא לעיתים שוקע בהרהורים פילוסופיים עם קוראיו הקטנים על מהות בני האדם.

3

ההומור של קסטנר הוא הומור נדיר בספרות ילדים. הספר כולו גדוש תיאורים מצחיקים והזויים. הדמויות חיות ממש מול העיניים, וכמו באמיל והבלשים גם פה, גיבורי הסיפור הילדים, אינם ילדים רגילים בכולם יש משהו קצת שונה ואחר.

33333333333333

ספרי ילדים מומלצים נוספים: פנג הלבן, שלושת המוסקיטרים, הרוזן ממונטה כריסטו, אמיל והבלשים, מיל והתאומים, הכיתה המעופפת, שמונים אלף מייל מתחת למיים, איש המסתורין (ג'ול וורן), צ'רלי בממלכת השוקולדה, אוהל הדוד תום, פוליאנה, נשים קטנות, הלב.

ועכשיו מה שנשאר לנו זה רק לשאול את עצמנו כהורים, האם ילדינו מכירים לפחות אחד מהספרים האלו?

3333333333333333333333

 

 

 

 

מאת:

טיפול וליווי רגשי במשברי גירושין, פרידה, מעברי חיים, הורות יחידנית, משפחות חד הוריות ומעברי ומשברי חיים. ליווי רגשי פרטני, קבוצות תמיכה והנחיית סדנאות בקלפים השלכתיים וכתיבה אינטואיטיבית

השאר תגובה