פורסם ב המלצות ספרים

השמיים הם הגבול – תפיסה מטאפיזית בספרות

(נכתב במקור למדור הספרותי של "קול השפלה")  © כל הזכויות שמורות לשיר יצחק

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-4

 

הקלישאה אודות האדם הזקוק ללחם כדי להתקיים ולפרח על מנת שיהיה לו בשביל מה להתקיים נכונה.

החברה שבה אנו חיים הפכה את הלחם לפרח, תכלית הקיום. אבל לא על הלחם לבדו יחיה האדם, ואם שכחנו את הפרח, ואם זרקנו אותו בחצר והלכנו לשחק עם ילד אחר, עכשיו אנחנו משלמים את המחיר על ההדוניזם שלנו. הפרח חשוב כי הוא נותן את המשמעות, והלחם את הקיום. אבל החומר והלחם לעולם לא יוכל לספק אותנו. אנחנו זקוקים גם לפרח.

האם כאשר ויתרנו על אדיאולוגיה על משמעות קיומית, על תפיסת קיום אחרת, בחרנו לחיות חיים של חומר וריק שאין בהם מ קום לדבר שמעבר לזמן ולמקום, הווה לרוח.

האם החברה המטריאליסטית שלנו איבדה לגמרי את הצורך במטפיזי, ברוחני -במה שמעבר לחומר ולהנאה הגופנית?

השטן במוסקבה (האמן ומרגריטה)

מיכאל בולגאקוב/הוצ' עם עובד

%d7%94%d7%95%d7%a8%d7%93-%d7%94%d7%90%d7%9e%d7%9f

 

בחלקו הראשון של הסיפור פוקד השטן השובב את מוסקבה. הסיפור עצמו מתחיל כאשר מתענג השטן בשיחה בין עורך ומשורר שטוענים שאינו קיים.

%d7%94%d7%a9%d7%98%d7%9f-22

השטן הנעלב מחליט לנקום באלו שאינם מאמינים בו, דברך היוצר שרשרת של תסבוכות, כאשר כל אותם אנשים החיים חיי רגע, ניזוקים מפגיעתו הקשה של השטן. מגודל התדהמה וההיסטריה הם כולם מתים או משתכנעים כתוצאה מהפחד ומחוסר היכולת שלהם להאמין בדברים שמעבר.

בחלקו השני של הסיפור, מתוארת האישה המאוהבת באמן. האמן בעיני בולגאקוב, האישה המאוהבת היא  היצור היחיד עלי אדמות שאין לו את היכולת להינתק מן השטן, זאת משום שבאמונתה באמנות, היא נטלה לעצמה גם את האפשרות להאמין בדברים שמעבר לכך. כאשר מגיע השטן לבקר, היא יודעת היטב מי הוא, אינה נתפסת לאותה היסטריה שלקו בה האחרים. היא בניגוד להם בעלת יכולת מטפיזית ברמה אחרת, היא זו שמאמינה בחלומותיה ובכך מאפשרת ללהם להתגשם.

images-1

גם אהבתה לאמן  אינה פיזית לחלוטין ויש בה ממד מטפיזי לכן אין לשניהם, לא לה ולא לאמן את היכולת להינתק מפגיעתו של גורם מיסטי בחייהם ולהפך, הם אפילו נעזרים בגורם זה על מנת לממש את אהבתם.

לסיפור נכנסים מדי פעם סיפורים אחרים. סיפורי "פונטיוס פילאטוס," פילאטוס אותו נציב שביכר לתלות את ישו מכיוון שהיה חסר אותה אמונה שברוח ואהב את החומר. פילאטוס ניזוק כמובן מידי השטן ומצפונו שאינו מייסר אותו על התלייה, לאחר שהוא מבין שקיימים גורמים חיצוניים גדולים יותר ממלכותו, גורמים מטפיזיים, לא גשמיים שעולמו הרוחני של פילאטוס עצמו שייך להם, גם אם אינו רוצה בכך.

images

ספר זה נקרא בנשימה עצורה וקשה לעצור את השטף. מבלי להתייחס לרגע לקשר הישיר שיש לסיפור זה לתקופה שבה נכתב ולמשטר, אוכל לומר שקריאת התיגר של בולגאקוב כנגד כל מה שהינו "מטריליסטי" לא תמיד עולה בקנה אחד עם הסיפור עצמו.

 

מאת:

טיפול וליווי רגשי במשברי גירושין, פרידה, מעברי חיים, הורות יחידנית, משפחות חד הוריות ומעברי ומשברי חיים. ליווי רגשי פרטני, קבוצות תמיכה והנחיית סדנאות בקלפים השלכתיים וכתיבה אינטואיטיבית

השאר תגובה