כתיבה טיפולית, אינטואיטיבית יצירתית, מאפשרת לאדם שעבר משבר, קושי או כאב וסבל, לכתוב עצמו מחדש וכך למעשה לקושי עבד את המצב ולייצר תחושה של שליטה באירוע. כאשר אנחנו כותבים אנחנו מייצרים נרטיב סיפורי חדש

רבים המחקרים המדברים על הריפוי שבכתיבה.

כמה היבטים על כוחות הריפוי בכתיבה

 1. היכולת לייצא החוצה מחשבות, רגשות, קשיים, פחדים, חרדות, לבטא אותם על הנייר מאפשרת לנו לעבד מחדש ולעשות סדר במחשבות ובדפוסי החשיבה כמו גם לבטא את הרגש- ביטוי הרגש והוצאתו החוצה הוא אחד הדברים החשובים ביותר עבור הבריאות הנפשית. ללא ביטוי זה, כשאנו מפנימים את הכעס או הרגש המקנן בנו, כשאנו מדחיקים, אנו עשויים לשלם מחיר של פגיעה בעצמנו שיכולה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים (התפרצויות זעם, חרדה, דיכאון וכו'…)

 2. בכתיבה אינטואיטיבית אין צורך לספר סיפור מובנה או למחוק. אין סינון ואין כל שיפוט של טקסט. הכתיבה נועדה כדי לאפשר לנו להוציא את כל הקולות המקננים בלא מודע שלנו. הכתיבה האינטואיטיבית מיוחדת בכך שהיא מאפשרת לנו להבחין גם בקולות ומחשבות או דפוסים שלא גילינו עד כה ולא ידענו על קיומם, דרך הוצאת המשפט הראשון שעולה בראשנו, מאפשרת לנו להבין מה מקנן אצלנו והריפוי מתרחש מיד בעת הכתיבה עצמה.

 3. כתיבה אינטואיטיבית מיועדת לכל אדם, גם לאלו שאינם כותבים דרך טבע, או כאלו שכותבים לעצמם. מנחי תרפיה בכתיבה ומטפלים בכתיבה, יודעים לנווט את האדם לנושא המטריד אותו דרך תרגילי כתיבה בהתאם לבקשת הלקוח/ה.

 4. כתיבה אינטאויטיבית היא אולי הדרך האפקטיבית ביותר להתמודד עם חרדה, קשיים רגשיים ונפשיים, חרדה חברתית וטראומות עבר. מבני שירה כמו מבנה פנטום או כתיבה של סיפור בריחוק ובניית דמות וזהות אחרת, מאפשרים לנו לעבד את הטראומה בדרך בטוחה וזהירה ללא ההכרח לחזור אחורה לטראומה עצמה, אלא למעשה לייצר סיפור חדש שהוא עיבוד של זיכרון או אמונה ולא החוויה עצמה.

 כדאי לקרוא:

 הארץ:  איך כתיבה אינטואיטיבית מסייעת לנפש להרפא  ולמה עדיף להשתמש בנייר ועט

פרוייקטים שיקומיים:  מחקר: כתיבה מסייעת להתגבר ולהקל על קשיים נפשיים 

    

   

  כתבי לי

  דברי איתי שיר שוורץ –  054-6223027

   %d בלוגרים אהבו את זה: