כתיבה טיפולית

כתיבה מרפאת, את זה מי שכותב כבר יודע, אבל מהי כתיבה טיפולית וכיצד היא שונה מכתיבה יוצרת?

כתיבה טיפולית ברובה נעשית ככתיבה אינטואיטיבית. אנו נכתוב מבלי לעשות פסיקים, ניקוד או לחזור אחורה לקרוא את מה שכתבנו כבר.

לכתיבה הטיפולית כמה אמצעים בהם נשתמש.

  1. כתיבה אינטואיטיבית
  2. תרגילים השלכתיים שנועדו לדגדג את הלא מודע שלנו בכתיבה ולטעת בנו כוחות מחודשים
  3. בבליותרפיה – קריאת שירים וסיפורים ויציאה לכתיבה כהשראה מהכתיבה.

כתיבה אינטואיטיבית הינה אחד האמצעים הטובים העומדים לרשות המנחה בכתיבה טיפולית

מהי כתיבה אינטואיטיבית ובמה היא נבדלת מכתיבה יוצרת?

בכתיבה רגילה התוצר הסופי הוא מה שחשוב לנו. אנחנו רוצים שיצא טוב. אנחנו מקשיבים לשופט פנימי שאומר לנו אם כתבנו טוב או לא. אנחנו משכתבים את הטקסטשוב ושוב. בכתיבה אינטואיטיבית אנחנו עובדים בדיוק להפך. יש מי שקורא לכללים בכתיבה אינטואיטיבית ה"אנטי כללים, מאחר שמטרתה העיקרית של הכתיבה האינטואיטיבית היא לדגדג את לא מודע שלנו ולשלוח את אותו מבקר פנימי בתוכנו לכוס קפה בבית קפה ורצוי שיאכל גם כמה קוראסונים ויתעכב שם עד שנסיים.

כל מילה שעולה לנו בראש בכתיבה אינטואיטיבית נכונה. אין לא נכון. גם אם המילים לא מ תקשרות לסיפור שלם, לא זה מה שחשוב. מה שחשוב זה האדם עצמו שעובר את התהליך בתוך הכתיבה ומשתחרר מהכללים הנוקשים שבראשו ולא תוצר סופי. האדם הוא במרכז ולא הטקסט.

בכתיבה אינטואיטיבית נעדיף לכתוב בדף ו עט כדי שהמחשב לא יפתה אותנו לערוך, לשכתב או למחוק. בתוך הכתיבה אנו לא מוחקים כלום. אנו גם לא חייבים לשתף או לשמור את הכתוב. מה שחשוב זה מה שהרגשנו תוך כדי כתיבה. מה שעלה בנו. מה שדגדג את הלא מודע שלנו בכתיבה עצמה.

רצוי לכתוב על דף חלק ולא שורות מאחר ושורות מייצרות תחושה של מסגרת ובכתיבה אינטואיטיבית כל המטרה שלנו היא לצאת מהמסגרת הזו. לפרוץ ולשבור את כללי הכתיבה היוןצרת.

כל מה שיוצא לנו כאמור הוא נכון. אם המילה הראשונה שמגיעה לראשינו היא סבתא, זה מה שנכתוב. נוכל אחר כך לשאול את עצמנו למה עלתה דווקא המילה הזו אבל תוך כדי תהליך הכתיבה כדי לא לעצור ולהמשיך בכתיבת רצף. רצוי לא להרים את העט או העיפרון מהנייר, או להרים כמה שפחות. אפשר לדגדג את הכתיבה האינטואיטיבית דרך משפט ששמענו ממישהו ברחוב, ספר שקראנו, שיר שאהבנו. לבחור מילה או שורה ופשוט לצאת לכתיבה. אם מוסיקה עושה לכם את זה, שימו ברקע מוסיקה נעימה. המרחב שלכם בעיקר כשאתם כותבים בתוך קבוצה, חייב להיות מוגן. הקבוצה תתחייב לשמור על הכללים שהם לא לשתף משהו שמישהו אחר כתב ללא רשותו. בתוך הקבוצה נשתדל לא לדבר על האדם שכתב את הדברים, אלא עלינו. על מה שהכתיבה העלתה אצלנו. אילו אסוציאציות העלו המשפטים שכתב חבר אחר בקבוצה אצלנו

אפשר להגיד שהחוק היחיד בכתיבה אינטואיטיבית הוא שאין חוקים. אפשר לכתוב מימין לשמאל, אפשר לכתוב משמאל לימין, אפשר לכתוב ביד הלא דומיננטית. אפשר לכתוב כל מה שרוצים. אפשר לכאוב, לכעוס, לקלל, ,לזעוף. אפשר לכתוב אפילו  משפט אחד או שניים אפשר לכתוב בספירלה. אפשר לכתוב כמו ילדים קטנים, הכל מותר.

כתיבה טיפולית

אמצעי אחר בו נעזר בכתיבה טיפולית, הם תרגילי כתיבה שאינם אינטואיטיבים אבל מאוד השלכתיים ומאפשרים לנו להבין את עצמנו ואת דרך החשיב שלנו. למשל דרך תרגיל על נס שקרה לנו אותו אנו מספרים לחבר, אנו יכולים להתבונן קצת אחרת על הדברים שאנו חוןים בחיינו. לפרש מעט אחרת את המקומות בהם לא הבחנו קודם. אם נרצה לעסוק בילדות אנו יכולים לעשות זאת דרך אגדה כמו הסיור על שלגיה או סינדרלה, לספר אותו קצת אחרת. לחוות את החוויה הכואבת של אותן נערות שחוו חוויית ילדות טראומטית, הדרך ההשלכתית מאפשרת לנו להתבונן בסיפור חיינו וילדותינו באופן השלכתי שלא יצור רה טראומטיזציה אצלנו ויפחיד אותנו או יגרום לנו לפלאשבקים קשים. תרגילים נוספים בכתיבה טיפולילת יכולים להיות שינוי כותרת הסיפור שקרה לי היום, ועל ידי כך שינוי הסיפור עצמו, התבוננות בטבע והפיכתו של עץ לדמות חיה שוב כסוג של השלכה עלינו. ועוד ועוד.

ביבליותרפיה

בביליותרפיה היא הקראת סיפורים ושירים שיש בהם משהו מרפא. כשאנו מזדהים עם הגיבור בסיפור, אנו מבלי משים חווים תהליך תרפויטי מאוד. הגיבור הופך להיות אנחנו, הקשיים והכאב שהוא חווה הופכים להזדהות איתו ולקשיים שלנו. הקתרזיס קורה כשהגיבור מבין שעליו להאבק באתגר כלשה אבל לבסוף להגיע הביתה. הרבה מנחי כתיבה נוהגים להשתמש בנרטיב של "מסע הגיבור" בכתיבה. הגיבור יוצא למסע מלא אתגרים אבל מלווה בכוחות שמאפשרים לו להתמודד, כישרונות וחכמה וגם חברים או אדם חכם שמלווים אותו בדרך. לקתרזיס אנו מגיעים כשהגיבור שב לביתו. בסדנאות כתיבה רבות, המנחה נותן למשתתפים לחוות דרך הכתיבה או דרך קלפים מטפוריים את מסע הגיבור שלו עצמו או של דמות השלכתית בה הוא בחר.

כתיבה טיפולית מרפאת את הנפש. זו תרפיה המאפשרת לנו לא רק להקל על עצמנו כשאנו מוציאים את המילים החוצה מבלי לסנן אף מילה, אלא לשתף בקבוצה את הטקסט. גם בשיתוף קיים רובד תרפויטי מאוד. כשכל הקבוצה חולקת איתנו את המילים שלנו, את הכאב, את המסע שלנו, אנו נרגיש תחושת הקלה. אנו כבר לא לבד במסע. יש לנו תומכים שמוכנים ללוות אותנו באמצעות המילים שלנו בדרך שלנו.

לקריאה נוספת

איך כתיבה אינטואיטיבית מסייעת לנפש ולמה עדיף שתיעשה בעט – שיר שוורץ ואיתן גילון

כוחה המרפא של המילה הכתובה – שיר שוורץ

דבר אלי במטאפורות

מחקר פסיכולוגי: כתיבה מסייעת להתגבר ולהקל על קשיים נפשיים