פורסם ב הסדנאות שאני מנחה, פוסטים

להשתחרר מהשופט שבראש- פסטיבל הסטודנטים הבינלאומי

מי שמגיע מעולם היצירה והתסריטאות, כל כך רגיל לשפוט את עצמו, את היצירה שלו. לשכתב, למחוק, עוד דראפט, עוד סינופסיס, מה יגידו המרצים? האם הקרן תתן תקציב להפקה? לא, לא מספיק טוב, אשכתב שוב. השופט בראש כל כך חזק ומקנן שם עד כדי שיתוק לפעמים.

אני רוצה להודות מקרב לב לסטודנטים בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי שהתאספו מרחבי העולם באוטובוס הסרטים הנודד, ולראשונה בחייהם נחשפו לכתיבה אחרת. לא שיפוטית, ללא ציונים, ללא צורך בשום דבר קוהרנטי, רק להוציא את הדברם החוצה, כל מה שמקנן. כשהאדם הוא במרכז ולא התוצר. זכות גדולה הייתה לי להנחות אתכם, הייתם פשוט נפלאים, שיתפתם פעולה, הוצאתם מעצמכם דברים מרגשים מאוד.

התרגשתי מאוד, אני מקווה שיום יבוא וגם בתי הספר לקולנוע ותסריטאות יבינו את הצורך בהכנסת שיעורי כתיבה אינטואיטבית ללימודים – מה שפותח את החסימות בכתיבה ומאפשר לנו רגע של שקט, של הפסקה מול השופט שאומר זה טוב, זה לא טוב, זה מספיק וזה לא. תודה ענקית לנועה על ההזמנה להנחות ולאחותי ליהי כותבת מדהימה ומנחה נפלאה בזכות עצמה שהסכימה לבוא להנחות איתי.

זו לי פעם ראשונה להנחות קבוצה שבאה מאותו מקום שלי, המקום של כתיבה יצירתית ותסריטאות וזכות ענקית להכיר את הקולנוענים החדשים . וממה שראיתי, יש בהחלט למה לצפות באקרנים בשנים הבאות.

אוטובוס הסרטים

פורסם ב הסדנאות שאני מנחה, עזרים לכותבים

מי אני

שמי שיר,  מלווה רגשית במשברי חיים וגירושים, מנחת סדנאות  כתיבה וטיפול בכלים השלכתיים מטאפוריים ועורכת תוכן בתחום בריאות הנפש.

אני מלווה רגשית נשים המתמודדות עם משברי גירושין באופן פרטני, מנחה ומלווה קבוצות וסדנאות בכלים השלכתיים: קלפים טיפוליים מטאפוריים וכתיבה אינטואיטיבית. למדתי הנחיית כתיבה טיפולית, טיפול בכלים השלכתיים ומטאפורים והנחתי סדנאות שונות בינהן סדנאות למתמודדים עם משברי חיים,  סדנאות לאמהות ובנות, סדנאות למתגרשים והורים יחידניים ועוד.

בדצמבר 2008 אירע המהפך הגדול ששינה את כל חיי.לאחר גירושי, חיפשתי נשים בסטטוס שלי,  שעברו את שבר הגירושין וחיות במשפחה חד הורית או בהורות עצמאית,(הפייסבוק אז היה בחיתוליו), אם אין אז מקימים. הקמתי את הלב (הורים לבד – ביחד), הרשת החברתית למשפחות חד הוריות, הורות עצמאית וגרושים גרושות, מונה כיום כ 15,000 חברים, הרשת מתמחה באירגון אירועים וטיולים להורים גרושים ומאפשרת תמיכה קהילתית.

 

ממשבר לצמיחה

גירושים הם לא רק משבר קשה, גירושים הם  טראומה המשנה לחלוטין את כל חייו של האדם החווה אותו. אנו חווים חוויה משברית וטראומטית קשה בשנה הראשונה, כל כך הרבה חרדות מציפות אותנו: מה יהיה מצבי הכלכלי, איך אצליח לפרנס לבד את ילדי, איך אצליח לתמוך בילדי כשאני עצמי זקוק/ה כל כך לתמיכה וסיוע. הפחדים מציפים, העתיד לא ידוע, ותחושת האי ודאות מעוררת חרדות רבות.  אנו חווים תחושות של אבדן, אבל, כאב ופגיעה. אם אנחנו אלו שיזמנו את הגירושין, אנו חווים קשיים לעיתים מול בן הזוג לשעבר, הילדים שחווים גם הם משבר וצריך לתמוך גם בהם, אם הגירושין נכפו עלינו שלא מרצוננו, נחווה פגיעה קשה בדימוי העצמי שלנו, כעס ואף תהליך של אבל שעלינו לעבור לפני שנוכל לקבל בברכה את החיים החדשים שלנו.

אבל על האבדן והגירושים יכול להמשך בין חודשים עד שנים,  ניתן בהחלט לקצר את התהליך על ידי תמיכה וסיוע פרטני או קבוצתי.

נסיוני  מצפייה בכל כך הרבה נשים וגברים שחוו גירושין ומצאו את החיים הטובים שאחרי, לימד אותי שגם במצבים הכי קשים, גם בסבל הכי גדול, ודווקא מתוכו אנחנו  צומחים.

משבר גירושין למרות הסבל הגדול הכרוך בו  הוא גם הזדמנות חדשה.  הזדמנות פז לחיים טובים יותר אף מאלו שהיו לנו קודם, חיים מלאי הזדמנויות חדשות, זוגיות חדשה, הכרות מחודשת עם עצמנו וכחותנו,  וצמיחה מחדש.

האדם  לא זקוק להסבר – אלא חוויה. 

אני מאוד מאמינה במשפט זה. אכן  שיחות יכולות להקל על הרגשות והמצוקה, אבל מצאתי כי שימוש בכלים השלכתיים ומטאפוריים  מייצרים חוויה עמוקה הרבה יותר כמו גם אפשרות להעמיק לתוך נבכי הלא מודע ולחפש את הדפוסים הלא מודעים והאמונות המגבילות ולקרוא עליהם תיגר על מנת למצוא דרך לספר לעצמנו את סיפור חיינו בדרך מעצימה, מחזקת ושונה.

אמונתי היא כי לאדם עצמו כוחות ריפוי משלו, תפקידי כמנחה ומלווה  אינו לפרש את האחר,  להסביר או  לנסו לשנות דפוסי חשיבה, אלא לעזור לחפש ולמצוא יחדיו את הסיפור המבריא והמעצים הנכון לחייו.

למעשה אמונות מגבילות כמו גם דפוסי החשיבה המקשים עלינו,  משתנים מעצמם ברגע שאנחנו מוצאים את הכותרת החדשה לסיפור שאותו אנחנו מספרים לעצמנו ועל עצמנו. דרך כלים השלכתיים מטאפוריים אנו יכולים לקצר את הדרך להבנת החסימות ב"תת המודע" שמעכבות אותנו מלהגשים את חלומותנו ושאיפותנו. 

הכלים בהם אני משתמשת:

קלפים טיפוליים (השלכתים)

עבודה עם קלפים טיפוליים מאפשרת לתכנים העולים מהלא מודע לעלות ולייצר תובנות חדשות באמצעים ויזואליים והשלכתיים. הטיפול מאפשר העלאת תכנים והבנתם באמצעות התכנים שמציעים הקלפים. יש לציין שכמובן שלא מדובר בקלפי נבואה או טארוט או משהו מיסטי, הקלפים הם כלי עזר להתבוננות מחודשת בחלקים המוארים והציליים בתוכנו, והעצמת הכוחות הפנימיים ויצירת אסוציאציות שונות המאפשרות העלאת התכנים או החוויות החסרות למודע וחיזוק המשאבים והכוחות.

הקלפים מבוססים בחלקם על ארכיטיפים יוגניאניים וחלקם הגדול נבנה על ידי פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים ומותאם אישית לטיפול וליוי משברי חיים.

 


כתיבה אינטואיטיבית ותרפיה באמצעות כתיבה ויצירה

לכתיבה כוח מרפא חזק מאוד. היא יכולה לעזור לנו למצוא את הקול התומך והמכיל בתוכנו, לזהות את החסימות לא מודעות,   ולברוא גשר לתת המודע שלנו המעביר לנו מסרים מרפאים, ולהבין את שחוסם אותנו בתוכנו מלחוות חיים של הגשמה עצמית, שמחה ואהבה. לכתיבה אינטואיטיבית, בה אין  קול שופט,  חשיבה על כל מילה ותכנון מוקדם,   יש ערך טיפולי חזק מאוד, היא מאפשרת לנו לכתוב ללא סינון או קול שופט וכך להתקרב לקולות בתוכנו שלא תמיד אנו מכירים ולהקשיב למסרים הבוקעים מתת המודע. חשוב לציין כי דווקא מי שאין לו נסיון בכתיבה יכול לחבור לכתיבה האינטואיטיבית ביתר קלות.  כתיבה אינטואיטיבית אינה מצריכה מאיתנו מחשבה, שיפוט או עריכת משפטים. בכתיבה אינטואיטיבית לא התוצר הוא החשוב אלא התהליך שהאדם עובר דרך הכתיבה.

לסיום, זיכרו שאין משבר או סבל שאין לו סוף, או כמאמר  השיר: "תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר", ואם אתם  אנשי חלומות, אף פעם אל תוותרו עליהם.

באהבה גדולה לכם ולחיים

שיר